REJESTRACJA SPÓŁKI Z O.O.
W poprzednim artykule Jak założyć startup zwracałam uwagę, jak ważne jest ustalenie przez przyszłych wspólników celów i sposobów ich realizacji. W tym kontekście istotne było zawarcie Founders Agreement. Dlatego teraz przejdziemy krok dalej i sprawdzimy na czym polega rejestracja spółki z o.o.
W wielu przypadkach najbardziej optymalną formą prawną prowadzenia startupu jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.). Z tego względu w artykule omówiłam wyłącznie zagadnienie rejestracji spółki z o.o. Jednak pamiętaj, że do wyboru masz również inne spółki handlowe takie, jak: spółka partnerska, spółka cywilna, spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z o.o. i spółka akcyjna.
Czy wiesz, że? Spółka z o.o. jest uniwersalną spółką, którą możesz prowadzić także jako jednoosobowy wspólnik.
Czym jest spółka z o.o.?
Spółka z o.o. jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i wielu innych krajach na świecie. W odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej, w spółce z o.o. przedsiębiorca może współtworzyć firmę z innymi osobami. W ten sposób wspólnicy mogą dzielić się zarówno kosztami, jak i zyskami prowadzenia biznesu.
Spółka z o.o. posiada osobowość prawną. Oznacza to, że jest to odrębna od wspólników osoba prawna z własnymi prawami i obowiązkami. Może prowadzić działalność gospodarczą, a także np. nabywać i zbywać nieruchomości, zatrudniać pracowników i podpisywać umowy.
W spółce z o.o. wspólnicy nazywani są udziałowcami i posiadają udziały w kapitale zakładowym. Wielkość i sposób zmiany kapitału zakładowego określa się w umowie spółki. Kapitał zakładowy ma służyć pokryciu ewentualnych zobowiązań spółki, a udziałowcy ponoszą odpowiedzialność za długi firmy do wysokości swoich wkładów. Zatem, w przypadku upadłości spółki, wierzyciele co do zasady nie mogą żądać zwrotu długu od udziałowców ponad wysokość ich udziałów. Oczywiście istnieją od tej reguły wyjątki, które nie są przedmiotem tego wpisu.
W spółce z o.o. decyzje podejmowane są przez organy spółki – zgromadzenie wspólników i zarząd. Zgromadzenie wspólników to organ, który podejmuje decyzje w sprawach ważnych dla spółki, takich jak zmiana umowy spółki lub podział zysków. Zarząd natomiast reprezentuje spółkę i prowadzi jej bieżące sprawy. Pod pewnymi warunkami w spółce z o.o. może występować również rada nadzorcza.
W zakresie podatkowym spółka z o.o. zalicza się do podmiotów podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że spółka jest zobowiązana do odprowadzania podatku od osiągniętych zysków zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
rejestracja spółki z o.o. – krok po kroku
- Sporządzenie umowy spółki z o.o. – umowa ta określa m.in. nazwę spółki, siedzibę, cel i przedmiot działalności spółki, kapitał zakładowy, liczbę udziałów, wysokość wkładów każdego udziałowca, sposób podziału zysków i strat oraz zasady funkcjonowania organów spółki.
- Kapitał zakładowy – Kapitał zakładowy spółki z o.o. musi wynosić co najmniej 5.000 zł. Spółka może być jednoosobowa lub wieloosobowa.
- Podpisanie umowy spółki z o.o. – umowę w formie aktu notarialnego podpisują wspólnicy osobiście (lub przez pełnomocnika).
- Zgłoszenie do KRS – Zgłoszenie spółki z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wymaga przedstawienia szeregu dokumentów, w tym umowy spółki oraz oświadczeń wspólników. Zgłoszenia dokonuje się poprzez Portal Rejestrów Sądowych, a dokumenty tam składane wymagają uwierzytelnienia (nie wystarczą skany).
- Wpis do KRS – Po złożeniu wniosku o wpis do KRS, sąd rejestrowy przeprowadza procedurę rejestracyjną i dokonuje wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców. Potwierdzenie można wygenerować z systemu PRS.
- Zarejestrowanie w US i ZUS – Po otrzymaniu wpisu do KRS, spółka z o.o. musi zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (jeśli zatrudnia).
- Co dalej? – Po rejestracji spółki z o.o. w KRS, ZUS, US oraz po założeniu konta bankowego spółka, aby działać i podejmować ważne decyzje potrzebuje podstawowych uchwał, umów, procedur i regulaminów (zależy od skali działalności, źródeł finansowania, liczby wspólników, pracowników itd.). Spółka powinna także zadbać o prawidłowe przetwarzanie danych osobowych i kwestie praw autorskich, w tym zastrzeżenie znaków towarowych.
Tutaj znajdziesz przygotowany przez nas Pakiet Rejestracji Spółki z o.o.
Proces rejestracji spółki z o.o. jest czasochłonny i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże w prawidłowym przygotowaniu dokumentów i przeprowadzeniu całego procesu. Źle przygotowane dokumenty będą mnożyły problemy w działalności operacyjnej spółki i mogą skutkować zablokowaniem możliwości podejmowania ważnych decyzji.