|

Giełda kryptowalut – rejestracja

giełda kryptowalut

Stosunkowo od niedawna, od 31 października 2021 r., obowiązują w Polsce znowelizowane przepisy dotyczące podmiotów prowadzących działalność w zakresie wymiany walut wirtualnych. Przepisy dotyczą takich podmiotów jak kantor i giełda kryptowalut, a także dostawców portfelu kryptowalut (walletów).

Oznacza to, że działalność w zakresie walut wirtualnych stała się działalnością regulowaną, a podmioty wymienione w ustawie AML prowadzące taką działalność mają obowiązek uzyskania wpisu do specjalnego rejestru. Rejestr prowadzi Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. Organ ten rozpatruje wnioski o wpis, przeprowadza kontrole i nakłada kary pieniężne.

Czy wiesz, że? Uzyskanie wpisu do rejestru musi mieć miejsce PRZED rozpoczęciem prowadzenia działalności w zakresie walut wirtualnych?

Czym jest DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE WALUT WIRTUALNYCH?

Działalnością w zakresie walut wirtualnych jest świadczenie usług:

  1. wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,
  2. wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi,
  3. pośrednictwa w wymianie, o której mowa w pkt. 1 lub 2,
  4. prowadzenia rachunków walut wirtualnych;

Jeżeli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić kantor lub giełdę kryptowalut czy działalność w zakresie dostarczania/prowadzenia portfeli kryptowalut (walletów) to najprawdopodobniej będziesz kwalifikować się jako instytucja obowiązana. Taka działalność (m.in. giełda kryptowalut) będzie zatem działalnością regulowaną.

Kto może wykonywać działalność w zakresie walut wirtualnych?

Działalność w zakresie walut wirtualnych może wykonywać:

  1. osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo, o którym mowa w art. 165a Kodeks karny, przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  2. osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, w której wspólnicy, którym powierzono prowadzenie spraw spółki, lub uprawnieni do reprezentacji spółki, lub członkowie organów zarządzających nie zostali prawomocnie skazani za przestępstwo, o którym mowa wyżej, lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Uwaga! Wymóg niekaralności dotyczy również osób kierujących wykonywaniem czynności związanych z prowadzeniem działalności w zakresie walut wirtualnych oraz do beneficjenta rzeczywistego.

dodatkowe wymogi

Osoby fizyczne, o których pisałam powyżej, są obowiązane posiadać wiedzę lub doświadczenie związane z działalnością w zakresie walut wirtualnych.

Jak spełnić taki warunek?

  1. ukończyć szkolenie lub kurs obejmujące prawne lub praktyczne zagadnienia związane z działalnością w zakresie walut wirtualnych lub
  2. wykonywać przez okres co najmniej roku, czynności związane z działalnością w zakresie walut wirtualnych – potwierdzone odpowiednimi dokumentami.

Oczywiście zanim zaczniesz się zastanawiać nad wpisem do rejestru i spełnieniem wymogów, najpierw zajmij się rejestracją spółki.W tym temacie odsyłam do artykułu Jak zarejestrować spółkę z o.o.

Pamiętaj! Jeżeli zajmujesz się handlem kryptowalutami na swój prywatny rachunek, przepisy ustawy AML nie będą miały zastosowania.

WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU WALUT WIRTUALNYCH

Wniosek o wpis do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych należy przygotować w formie elektronicznej, zawierać odpowiednie dane i podpisy. Do wniosku dołącza się oświadczenie pod groźbą odpowiedzialności karnej. Wpis powinien nastąpić do 14 dni od dnia wpływu wniosku.

W przypadku nieprawidłowego wypełnienia wniosku, organ odpowiedzialny za prowadzenie rejestru może odmówić dokonania wpisu. Warto zatem kwestie formalne pozostawić profesjonalnemu pełnomocnikowi, który dopilnuje wszelkich formalności.

Wykonywanie działalności bez wpisu do rejestru może grozić nałożeniem przez organ kary pieniężnej do wysokości 100 000 zł.

Ważne! Uzyskanie wpisu do rejestru to tylko wierzchołek góry lodowej! Stając się instytucją obowiązaną według przepisów AML będziesz musiał/a spełnić szereg wymogów. Np.: stosować środki bezpieczeństwa finansowego, wdrożyć odpowiednie polityki, regulacje AML/KYC i oceny ryzyka.

jeżeli CHCESZ ABY TWOJA GIEŁDA KRYPTOWALUT DZIAŁAŁA LEGALNIE I CHCESZ ZLECIć NAM OBSŁUGĘ PRAWNĄ – napisz do nas!
biuro@umowy-it.pl

Podobne posty